Tradice revolučního dělnického hnutí na severní Moravě sahá až do 30. a 40. let 19.století století, kdy se začínaly projevovat první formy odporu severomoravských tkalců a přadláků proti majitelům šumperských manufaktur a obchodních domů. K několika živelným vystoupením proti šumperské mechanické přádelně a jejím strojům došlo zejména r.1844. V květnu 1847 byly hladové bouře namířeny zase proti obchodníkům s obilím. Revolučním výbuchem, útokem na šumperskou mechanickou přádelnu hrozila nespokojenost dělnictva v březnu 1848 pod dojmem revolučních událostí ve Vídni a v Praze. O uvědomělém socialistickém hnutí lze hovořit na severní Moravě až o dvacet let později, kdy tu vznikají první dělnické vzdělávací spolky a tak dochází k přechodu od živelného k organizovanému socialistickému hnutí.
Jako první z těchto dělnických vzdělávacích spolků tu vznikl Dělnický vzdělávací spolek v Šumperku v roce 1872. Tento spolek byl pro socialistické zaměření státně nebezpečný, rozšiřoval zakázané socialistické knihy a časopisy a všichni jeho funkcionáři byli postaveni před soud. Stejný osud měl i Dělnický čtenářský spolek v Šumperku.
Na severní Moravě vzniklo potom ještě několik dělnických spolků v Rapotíně, v Mohelnici, v Libině, ve Velkých Losinách, v Zábřehu.
Památné místo a památka po sociálních demokratech v Šumperku, kde se konala řada sociálně demokratických schůzí a shromáždění severomoravského dělnictva , které mělo v roce 1896 i dělnický družstevní konzum zakoupili šumperští sociální demokraté v r.1903 (dnes je to obytný dům) s hostincem, divadelním sálem a s redakcí sociálně demokratických novin. V témže roce se tu konala o velikonocích i první zemská konference německé sociální demokracie na Moravě.
Činnost všech sociálně demokratických organizací skončila vznikem Protektorátu Čechy a Morava. Činnost strany byla obnovena po 2. světové válce, aby znovu byla utlumena po únoru 1948. V Šumperku byl ustaven první český sekretariát sociální demokracie v roce 1945. Po událostech v r. 1989 byla obnovena činnost okresní organizace v Šumperku v r. 1990 a na okrese začaly postupně vznikat místní organizace ČSSD se sídlem okresního výkonného výboru v Šumperku.