Olomoucké rozárium se po osmi měsících rekonstrukce otevřelo v pátek 1. dubna veřejnosti. Dobrou zprávou jistě je, že areál, který patří k Botanické zahradě Výstaviště Flora Olomouc, je celoročně bezplatně přístupný.
Jednu z růží jsem při příležitosti otevření areálu v Bezručových sadech zasadil i já. Olomoucké rozárium je po pražských Průhonicích druhou největší růžovou zahradou v republice. Obnova rozária podle projektu architekta Zdenka Sendlera navazuje a rozvíjí podobu prostoru, kterou mu v 70. letech vtiskl Emil Zavadil. Je to místo, které má sloužit široké veřejnosti ke chvílím odpočinku a načerpání sil. Zaslouží si proto patřičnou pozornost.
Co se vlastně změnilo? K zásadním zásahům při rekonstrukci patřila obnova veškerých sítí a rozvodů včetně technologií jako jsou podzemní nádrže na vodu. Nové jsou i výrazně růžové informační panely a hlavní vstup ze třídy 17. listopadu sloužící zároveň jako informační centrum. Velmi se mi líbí nápad, že ho ztvárňuje pergola, kterou budou popínat růže. V lokalitě taky přibyly záhony s trvalkami, mobiliář, pobytové louky nebo například molo, které spojuje jednotlivé úseky.
Růžová zahrada je přístupná celoročně v letním a zimním režimu. Vstup je zdarma, otevírací doba je od 7 hodin do setmění. Areál pokrývá Wi-Fi signál a u vstupu si návštěvníci mohou vypůjčit deky.
Úpravy unikátního prostoru o rozloze zhruba 3,5 hektarů přišly na zhruba 33 milionů korun, 24 milionů pokryjí evropské dotace. Plánovaná obnova rozária je rozdělena do tří etap. V budoucích dvou fázích by v areálu mělo vzniknout také zázemí pro personál rozária a návštěvnické centrum.
Rozárium, součást Botanické zahrady Výstaviště Flora Olomouc, vzniklo v letech 1970 – 1972 z iniciativy Rosa Klubu Českého zahrádkářského svazu.