V pátek 4. června se uskutečnilo vyhlášení cen Stavba roku 2020 Olomouckého kraje. V kategorii Rekonstrukce a obnova si titul odneslo Muzeum Komenského v Přerově za projekt Záchrana a zpřístupnění paláce na hradě Helfštýn. Mám z toho velkou radost hned z několika důvodů: toto magické místo mám opravdu velmi rád a navíc jsem se jako investiční náměstek hejtmana kraje v minulém volebním období zasadil o to, že se tento tolik potřebný projekt uskutečnil a že se na něj podařilo sehnat nemalé finanční prostředky.
Muzeum Komenského, které hrad Helfštýn spravuje, je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje. Ten je tak vlastníkem této výrazné dominanty celého Přerovska a Hranicka a jednoho z nejvyhledávanějších turistických cílů celého našeho regionu. Po dlouhá desetiletí na Helfštýně probíhaly záchranné práce, ale jednalo se v podstatě o amatérskou dobrovolnickou aktivitu, jež by pravděpodobně v původním rozsahu nevedla k zachování tohoto historického klenotu pro budoucí generace.
V roce 2016, když jsem se stal prvním náměstkem hejtmana, který měl v gesci investice kraje, se rozhodovalo o finalizaci příprav a uskutečnění projektu rekonstrukce a zastřešení hradního paláce, jenž roky značně chátral vlivem počasí. V tom roce jsme navíc uspěli se žádostí o dotaci z Integrovaného Regionálního operačního programu (IROP) v rámci výzvy číslo 21 – muzea. Díky tomu jsme mohli na rekonstrukci hradu dát přibližně 83 milionů korun. Dodnes to považuji za výbornou investici. O obnově paláce se totiž diskutovalo dvacet let, střecha mu ale chybí už více než dvě staletí. Pokud jsme stavbu chtěli zachránit, nemohli jsme déle čekat. Helfštýn je nejen dle mého názoru historický poklad, který ročně přitahuje desítky tisíc turistů nejen ze střední Moravy, ale také z celé republiky a zahraničí. Navíc se pro tento unikátní projekt podařilo sehnat výborné architekty a stavbaře, takže výsledkem je mimořádné dílo, jak ostatně potvrdily i nejčerstvější výsledky soutěže Stavba roku.
A v čem tkví ona unikátnost tohoto projektu? Od začátku totiž spojoval jedinečnost středověkého objektu se zcela moderními prvky architektury. Výsledkem tedy není nějaká historizující „nápodoba“, ale mimořádně zdařile zachovaná původní stavba s citlivými zásahy pro její další uchování i využití pro veřejnost. Hrad tak dál může plnit zároveň roli společenského a kulturního centra i zachovalé autentické památky. Jsem pyšný na to, že jsem k tomu mohl přispět svým dílem. A věřím, že výsledek v budoucnu ocení veřejnost laická z řad návštěvníků hradu, ale i ta odborná. Nepochybuji totiž, že páteční ocenění není zdaleka poslední.
Co řekl o rekonstrukci hradu Helfštýna autor návrhu Ing. arch. Miroslav Pospíšil ze společnosti atelier-r?
„Takový projekt se nedělá každý den. Pro nás to byla výzva také proto, že postoj památkářů bývá v podobných případech obvykle spíše konzervativní, zatímco my jsme přišli s moderním a inovativním řešením. Zde se však domluva podařila. Výsledek měl a má obrovský ohlas u nás i v zahraničí, rekonstrukce se objevila v desítkách tištěných i online článků a dalších mediálních výstupech určených pro odbornou i laickou veřejnost. Ocenit musím spolupráci nejen s památkáři, ale také s tehdejším vedením Olomouckého kraje, protože na základě špatné spolupráce nikdy nemůže vzniknout dobrý výsledek.“
Další informace k rekonstrukci hradu Helfštýna:
zastřešení paláce hradu Helfštýna | atelier-r
PALÁC OTEVŘEN · Helfštýn (helfstyn.cz)
Na Helfštýně končí rozsáhlá záchrana tamního paláce – Jiří Zemánek (jirizemanek.cz)